Małopolskie uzdrowiska
Małopolskie uzdrowiska położone są w przepięknych miejscowościach i co roku przyciągają tłumy kuracjuszy. Oprócz leczniczych właściwości wód mineralnych duże znaczenie odgrywa tutaj mikroklimat. Przebywając w uzdrowiskach warto również zwiedzić okoliczne atrakcje turystyczne, jak też wybrać się na wycieczkę po górskich szlakach lub na przejażdżkę rowerem. To jednak nie wszystko! Wybierając się do uzdrowisk w sezonie zimowym można skorzystać z bogatej oferty stacji narciarskich i dać porwać się zimowemu szaleństwu.
Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej popularnych małopolskich uzdrowisk położonych w otoczeniu przepięknego krajobrazu Beskidu Sądeckiego. W XIX wieku znany balneolog, Józef Dietl przyczynił się do szybkiego rozwoju uzdrowiska, powstało wówczas wiele obiektów uzdrowiskowych. Obecnie uzdrowisko w Krynicy-Zdrój cieszy się dużym zainteresowaniem dzięki szerokiemu profilowi leczenia chorób oraz występowaniu licznych pijalni wód. Odwiedzając uzdrowisko w Krynicy-Zdrój warto skorzystać z oferty turystycznej miejscowości i udać się koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką lub koleją linowo-terenową na Górę Parkową. W okolicy należy również zwiedzić nową wieżę widokową w koronach drzew znajdującą się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Więcej informacji o miejscowości uzdrowiskowej można znaleźć na stronie internetowej uzdrowiska.
Kolejnym cenionym uzdrowiskiem w naszym regionie jest Szczawnica, położona pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami, w okolicy popularnego przełomu Dunajca. Swoją karierę jako miejscowość uzdrowiskowa rozpoczęła w 1839 roku dzięki Józefowi Szalayowi. Powstało wtedy wiele obiektów uzdrowiskowych. Szczawnica popularna jest z wód zwanych szczawami. Tutejsze uzdrowisko posiada duży zakres w profilu leczenia chorób. Przebywając w Szczawnicy warto skorzystać ze spływu łodziami flisackimi po rzece Dunajec, wybrać się do Wąwozu Homole oraz na różne szlaki górskie. Więcej wiadomości o uzdrowisku można znaleźć na stronie internetowej uzdrowiska.
Swoszowice są jedynym w Polsce uzdrowiskiem leżącym w granicach miasta, w tym przypadku Krakowa. W 1811 roku dzięki profesorowi Feliksowi Radwańskiemu powstał Dom Zdrojowy oraz łazienki (zakład kąpielowy). Obecnie w okolicy budynków uzdrowiskowych rozciąga się przepiękny Park Zdrojowy. Swoszowice znane są z wód mineralnych Zdrój Główny i Napoleon. Korzystając z uzdrowiska w Swoszowicach warto również wybrać się do miasta Kraków, które posiada szeroką ofertę turystyczną. Szczegółowe informacje o tym miejscu można znaleźć na stronie internetowej uzdrowiska.
Najbardziej znanym górskim uzdrowiskiem dla dzieci jest Rabka-Zdrój, która położona jest u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego w dolinie rzeki Raby. Z oferty uzdrowiska mogą korzystać również osoby dorosłe. Rabczańskie źródła solankowe popularne są już od wielu stuleci i posiadają szeroki profil w leczeniu różnych chorób i schorzeń. W okolicy uzdrowiska znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić podczas pobytu. Godne polecenia są: Muzeum Górali i Zbójników, Muzeum im. Władysława Orkana, Muzeum Orderu Uśmiechu, Park Rozrywki Rabkoland, Teatr Lalek „Rabcio” oraz Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Więcej informacji o uzdrowisku można pozyskać na stronie internetowej.
Do małopolskich uzdrowisk zaliczamy również Uzdrowisko Muszyna położone wśród szczytów i potoków górskich w dolinie rzeki Poprad oraz jej dopływów, Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój położone nad Popradem, Uzdrowisko Wysowa-Zdrój zlokalizowane pośród dolin oraz grzbietów Beskidu Niskiego, Uzdrowisko Żegiestów-Zdrój położone na stromym zboczu doliny Popradu, Uzdrowisko Wapienne zlokalizowane w Beskidzie Niskim na skraju Magurskiego Parku Narodowego oraz Uzdrowisko Kopalnia Soli Wieliczka.
Wszystkie małopolskie uzdrowiska oferują szeroki zakres w leczeniu różnych chorób i schorzeń w zależności od specjalizacji. Natomiast w ich otoczeniu znajdują się liczne atrakcje turystyczne dostępne dla każdego!