Back

Uszaty Szlak Turystyczny

Uszaty Szlak Turystyczny

Zdjęcie przedstawia sowę, ptaka z rodziny uszatek zwyczajnych który bacznie przygląda się fotografowi, skrywając się w gęstej koronie liściastego drzewa.
Uszaty Szlak Turystyczny to rowerowy szlak wokół Tatr przybliżający nie tylko dziedzictwo historyczne, ale również przyrodnicze.

Odcinek prowadzący z Nowego Targu do gminy Szaflary (to również obszary Natura 2000) w bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Bór na Czerwonem jest jednym z najbardziej malowniczych fragmentów szlaku.
Pomysłodawcą Uszatego Szlaku Turystycznego jest Daniel Urbaniak dostrzegający ogromny potencjał edukacyjny szlaku. Rowerowy szlak to miejsce nie tylko dla tysięcy turystów, rowerzystów ale również obszar leśny w którym żyją sowy Uszatki Zwyczajne. Pan Daniel poznawał towarzyszył rodzinom sów z aparatem fotograficznym dokumentując zwyczaje tych ptaków oraz gromadząc potrzebną wiedzę.

Tabliczki informujące o życiu uszaków rozstawione na trasie zostały przygotowane we współpracy z Nadleśnictwem Nowy Targ oraz gminą Szaflary. Jedenaście punktów da możliwość poznania mieszkańców tego zakątka, a udostępnione w sieci filmy, zdjęcia oraz odgłosy ukażą pełnię bogactwa natury.

Nad graficzną i filmową stroną projektu czuwa Jarek Haber z PodhaleGROUP, całość koordynuje Fundacja „2 Koła”.

Więcej informacji odnaleźć można na stronie Fundacji "2 Koła".

Play Play